SZŠ (Opava) – K příležitosti 100. výročí založení ČSR uspořádalo vedení naší školy dopoledne plné zážitků, vzpomínek, divadelních scén a výstavu nástěnek.

Šlo o soutěž mezi jednotlivými třídami, které si měly připravit co nejlepší výkon, buď v kategorii nástěnky, nebo scénky, podle toho, kam byly třídy přiděleny. Zúčastnilo se 15 tříd. Každá nástěnka nebo scénka měla své téma, které si studenti už na konci září zcela náhodně vylosovali. O tom, kdo vyhraje a převezme první tři ceny, rozhodovali naši učitelé. Akce propukla 26. 10. 2018 v 8:00 státní hymnou zazpívanou nejen studenty, ale hlavně také učitelským sborem, který byl sladěn do státních barev a svým výkonem učaroval nás všechny.

Poté měli třídy poslední možnost dopilovat detaily a začalo se bojovat o nejlepší nástěnky dne. Tato část dopoledne spočívala v obdivování výtvorů, které udělaly dojem a oživily naše chodby vzpomínkami. Nástěnky nám připomněly, jak nejlépe uměly, čím jsme si od roku 1918 až po rok 2018 prošli, jak v politice, tak módě nebo sportu. Hodnotící zde museli být velmi pozorní, aby správně rozhodli, komu na konci dne v této kategorii přidělí nejvíce bodů.

V druhé části dopoledne následovaly divadelní scénky na nejrůznější témata, např.  Vladimír Remek, Ester Ledecká, Rozdělení ČSR nebo Sametová revoluce. Velmi zajímavě se propojily prvky, kde bylo jasně naznačeno, že Češi a Slováci jsou bratři a beze sporu k sobě patří. Všechna představení sklidila obrovský potlesk nejen za snahu, ale i nezapomenutelné herecké výkony. Po divadelní části nastaly chvíle napětí, protože pro všechny učitele přišel asi ten nejsložitější úkol, rozhodnout o tom, kdo si odnese pouze zážitky, a kdo hlavní výhru v podobě exkurze. Ačkoliv jsme se zpočátku obávali, že se nám některé výstupy nepovedou, tak jak jsme chtěli, opak se stal pravdou. Paní učitelka z dějepisu nás velmi chválila a dodala: „Všichni jste byli úžasní a jsme moc rádi, že jste se do toho s takovým plný nasazením pustili.“

Hladký průběh celé oslavy byl nakonec zakončen vyhlášením výsledků. Nejdříve se vyhlašovaly nejlepší nástěnky. První místo získala třída 2. OŠ. V kategorii scének obhájilo zlatou výhru 3.ZL.

 Akce se velmi zdařila a měla veliký úspěch. „ Moc se nám to líbilo a je fajn, že se nehrálo jen o bonbóny, ale naopak byla velmi lákavá výhra,“ přiznali žáci. Za celým tímto výjimečným dnem stálo spoustu příprav, úsilí a námahy. Všichni byli velice rádi, že zrovna oni mohli být u výročí čísla 100. Už teď se všichni těší na další takovou akci, která jistě oživí společný školní rok.

                                                                                               Lenka Doležalová, 3.ZL