Dne 13. 12. 2017 se třída 3. ZL zúčastnila soudního jednání na okresním soudě v Opavě. Hned při příchodu jsme zvládli narušit celý bezpečnostní systém. Ačkoli studentů bylo hodně, průchozí detektor kovů byl pouze jeden, což způsobilo menší zácpu na chodbě. Nakonec jsme zvládli projít všichni.

Následně jsme se plni očekávání přesunuli do jednací síně. Byli jsme svědky případu, ve kterém žena ruského původu žádala o podmíněné propuštění, jelikož větší část jejího trestu již pominula. Myslím, že u tohoto procesu si většina z nás uvědomila, že nezáleží jenom na prvním dojmu či vzhledu. Přestože tato žena vypadala pro mnohé velmi sympaticky a mile, byla odsouzena k 13-ti letům odnětí svobody za vraždu (dle jejích slov v afektu). Jednání však bylo z důvodu budoucí psychologické prohlídky vězenkyně odročeno.

Poté nastala veselejší část, na programu byla beseda. Dozvěděli jsme se spoustu zajímavostí o budově soudu i o jurisdikci samotné. Také jsme chvíli diskutovali o tématech, která nás (respektive paní učitelku) napadla. Dokonce jsme měli malou přednášku o bezpečnosti na soudě a v přilehlých budovách soudu.

Já osobně exkurzi hodnotím velmi dobře. Zjistila jsem nemálo nových informací a soudní jednání byla pozoruhodná zkušenost. Jako doprovod s námi byla paní učitelka Křižanovská, za což jí jménem třídy děkuji.

 

studentka Lucie Petříková, třída 3.ZL